درک مفاهیم PH  - KH - GH  به زبان ساده 

سختی  KH  آکواریوم چیست؟

سختی کربنات به اختصار KH گفته می شود. این در واقع اندازه گیری کربنات ها (CO3) و بی کربنات ها (HCO3) است که در آب حل می شود.

نگران نباشید! لازم نیست این کلمات را به خاطر بسپارید. فقط باید بدانید KH چیست و چرا اهمیت دارد. و این در واقع ساده است .

KH را به عنوان یک مانع محافظتی که pH شما را احاطه کرده است ، تصور کنید. از آنجا که آکواریوم شما اسیدها را ایجاد می کند  آنها به جای تأثیر در pH ،  KH را می خورند

با این حال ، این مانع دائمی نیست و به محض از بین رفتن ، pH شما آزاد است و میتواند نوسانات زیادی انجام دهد.

هرچه KH آکواریوم شما بالاتر باشد ، اسید بیشتری نیز می تواند قبل از اینکه pH اثر بگذارد خنثی شود.

KH نامرئی است. اگرچه در آب وجود دارد ، بدون کیت تست ویژه قابل مشاهده نیست.

همچنین ممکن است KH را که به عنوان قلیائیت آب از آن یاد می شود ، بشنوید.

نکته مهم: اشتباه نکنید  قلیایی با قلیاییت

قلیایی: انتهای مخالف مقیاس pH به اسید (که به آن باز نیز گفته می شود).

قلیاییت: اندازه گیری خنثی سازی اسید (KH).

و ممکن است KH را به عنوان زیر بشنوید .

• سختی کربنات
  • سختی موقت
  • قلیاییت کل
  • ظرفیت بافری / بافر
  • ظرفیت خنثی سازی اسید (ANC)

اینها همه قابل استفاده هستند. بنابراین ، اگر آنها را در این گفتگو شنیدید

به یاد داشته باشید که همه آنها به یک مورد اشاره می کنند: KH

سختی کربنات به KH کوتاه می شود

زیرا از هجی آلمانی کلمه " Karbonate Hardness " گرفته شده است.

تفاوت بین KH و GH چیست؟

مبتدیان اغلب سختی کربنات (KH) را با سختی عمومی (GH) اشتباه می گیرند. در حالی که هر دو کلمه سختی را به نام خود دارند ، اما پارامترهای مختلف آب را اندازه می گیرند.

• سختی کربنات (KH): اندازه گیری کربناتها و بی کربناتها که در آب حل می شوند.
  • سختی عمومی (GH): اندازه گیری منیزیم و کلسیم حل شده در آب.

اگر تا به حال شنیده اید که کسی بگوید . آب منطقه من سخت است آنها در مورد GH صحبت می کنند.

در طبیعت ، GH و KH دست به دست هم می دهند.

اگر یک آبراه دارای GH بالایی باشد ، همچنین KH بالایی دارد.

اما آب شهر معمولاً طبیعی است .

در واقع ممکن است آب شیر شما دارای یک GH واقعا بالا باشد و یک KH بسیار کم

بنابراین ، فقط داشتن یک GH بالا به طور خودکار به معنای این نیست که شما KH بالایی نیز دارید.

چرا KH برای آکواریوم شما مهم است؟

همانطور که قبلاً به آن اشاره کردم ، KH مانع از تغییر اسیدها می شود.

تغییرات سریع در pH می تواند شوکه کننده باشد و حتی ماهی شما را بکشد.

بنابراین ، بله ، این چیزی است که شما می خواهید از آن جلوگیری کنید!

این همان چیزی است که شما ممکن است از آن آگاه نباشید:

آکواریوم شما به طور مداوم اسید تولید می کند.

آن دسته از باکتری های مفیدی که در فیلتر شما زندگی می کنند ، می شناسید؟ ، آنهایی که هنگام سیکل مخزن معرفی کردید؟ خوب ، آنها مقصر هستند.

می بینید ، فضولات ماهی به آمونیاک تجزیه می شود. باکتری های مفید که در فیلتر شما زندگی می کنند ، آمونیاک را به نیتریت و سپس سرانجام به نیترات تبدیل می کنند.

اما این مورد . نیتریت و نیترات اسیدی هستند!

و از آنجا که آنها به طور مداوم در حال تولید هستند ، pH آکواریوم شما با گذشت زمان کاهش می یابد.

اگر KH شما کم یا غیر موجود باشد ، هیچ چیز نمی تواند این اسیدها را خنثی کند.

این منجر به افت ناامن در pH می شود که می تواند آب را برای ماهی و گیاهان سمی کند.

KH یک ابرقهرمان نامرئی در مخزن شماست که جلوی این کار را می گیرد. همانطور که می بینید ، مهم نیست که چه مقدار KH را در مخزن خود نگه دارید ، مهم این است که چه گونه هایی را نگه دارید.

نکته : آیا تاکنون سعی کرده اید که pH مخزن خود را پایین بیاورید ، اما متوجه شدید که این تغییری ایجاد نمی کند؟

KH مانع از تغییر است. قبل از تنظیم pH باید KH خود را کاهش دهید.

بهترین سطح KH برای مخزن شما چیست؟

سطح KH ایده آل کاملاً به آنچه در مخزن نگهداری می کنید بستگی دارد.

بیایید محدوده های پیشنهادی انواع مختلف آکواریوم را بررسی کنیم. در حالی که اندازه گیری ها می توانند به عنوان بخشی در میلیون (PPM) ذکر شوند ، من ترجیح می دهم از درجه سختی کربنات (dKH) استفاده کنم.

یک درجه dKH تقریبا معادل ppm 17.9 است

لطفا توجه داشته باشید ، توصیه های زیر فقط دستورالعمل های تقریبی هستند.

ماهی ، گیاهان یا بی مهرگان خاص شما ممکن است سطح KH دقیق تر را در خارج از این محدوده ها نیاز داشته باشد.

سختی KH در آب شیرین

• مخزن ماهی گرمسیری 4-8 dKH
  • مخزن میگو 2-5 dKH
  • مخزن سیچلاید آفریقایی 10-18 dKH
  • مخزن دی 3-8 dKH
  • مخزن گیاهی 3-8 dKH

در حالی که نوارهای تست آکواریومی در دسترس هستند که می توانند KH را نیز آزمایش کنند ،

من آنها را توصیه نمی کنم.

بر اساس تجربه شخصی ،  نوارهای تست بسیار کم دقت تر از کیت تست مایع هستند 

ممکن است تعجب کنید .

چند بار باید KH آب آکواریوم خود را آزمایش کنید؟

خوب ، همه اینها به نتایج کیت تست شما بستگی دارد.

برای مخازن آب شیرین

4 dKH یا پایین تر: هفتگی KH خود را بررسی کنید.

5 dKH یا بالاتر:  ماهانه KH خود را بررسی کنید.

شما باید نه تنها مخزن خود بلکه آب شیر را نیز آزمایش کنید. این به شما درک بیشتری از چگونگی تنظیم KH در صورت نیاز می دهد.

چگونه KH را افزایش می دهید؟

آب آکواریوم خود را آزمایش کردید و می خواهید KH خود را بالا ببرید؟

بیایید نگاه دقیق تری داشته باشیم که دقیقاً چگونه می توانید این کار را انجام دهید.

1. آب را تغییر دهید.

بسیاری از منابع آب از KH به اندازه کافی برخوردار هستند که با تغییر آب ، سطح KH موجود در مخزن آب شیرین شما دوباره پر خواهد شد.

آب شیر خود را تست کنید و ببینید که بیش از 4 dKH است. در این صورت ، یک بار در هفته 25٪ تغییر آب جایگزین KH تخلیه می شود.

من به شدت توصیه می کنم که یک سیفون شن خوب بخرید و از آن برای بیرون کشیدن فضولات روی بستر استفاده کنید. انجام این کار به جلوگیری از ایجاد نیترات و کاهش KH شما کمک می کند.

2. بافر قلیایی

بسیاری از مارک های آکواریوم خط خود را از محصولات بافر قلیایی تولید می کنند. بسته به مارک ، آنها ممکن است برای افزایش KH به جوش شیرین ، خاکستر سودا یا فسفات تکیه کنند.

برای مبتدیان ، من شخصاً توصیه می کنم از یک بافر قلیایی نسبت به سایر روش های موجود در این لیست استفاده کنید زیرا این کار حدس و گمان را از تنظیم KH شما می گیرد.

از همه مهمتر ، یک بافر قلیایی وجود دارد که دقیقاً مطابق آنچه شما در آکواریوم خود دارید عمل میکند

حتی بافرهای قلیایی وجود دارد که برای گونه های خاص ماهی طراحی شده است

از بافرهای مبتنی بر فسفات خودداری کنید. فسفاتها می توانند مواد معدنی ضروری مانند کلسیم و منیزیم را از آکواریوم شما تخلیه کنند.

همچنین ، میزان بالای فسفات می تواند به بروز شیوع جلبک ها کمک کند.

3. مرجان خرد شده

بله ، این دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد. مرجان خرد شده از صخره های مرجانی مرده است. از آنجا که از نظر کربنات کلسیم زیاد است ، مرجان خرد شده می تواند به تقویت KH مخزن شما کمک کند.

مرجان خرد شده می تواند با بستر شما مخلوط شود یا در یک کیسه توری قرار گیرد و به فیلتر شما اضافه شود.

بهتر از همه ، نیازی نیست که مرتباً آن را به مخزن خود اضافه کنید. شما فقط اجازه می دهید آنجا بنشیند و کار خود را انجام دهد.

چگونه کار می کند؟

آن اسیدهایی را که قبلاً در راهنمای آنها ذکر کردم به خاطر می آورید؟

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها